Голова Вінницької РДА

  

           УРДЗІК Віталій Валерійович

Пошук по сайту

Архів новин

Січень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
18761811
Сьогодні
Вчора
На цьому тижні
Минулого тижня
Цього місяця
Попередній місяць
Весь час
10172
20401
10172
18593726
453536
614068
18761811

Ваш IP: 54.161.98.96
24 січня 2022 08:55

ТРУДОВІ ТА СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ МОБІЛІЗАЦОВАНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Внесені зміни до Кодексу законів про працю України (далі - КЗпПУ) з врахуванням  законів України від 27.03.2014 р. № 1169-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації» та 20.05.2014 р. № 1275- VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» не підлягають звільненню працівники, що проходять військову службу по мобілізації. Зокрема за такими працівниками зберігається виплата середньої заробітної плати.

Середній заробіток розраховується підприємствами, установами та організаціями, де працюють (працювали) призвані, відповідно до вимог Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100.

Алгоритм розрахунку середнього заробітку військовозобов’язаних, призваних на збори, включає:

- визначення розрахункового періоду (останні два календарні місяці роботи);

- встановлення складу заробітної плати за фактично відпрацьований час у розрахунковому періоді  (зазначені у трудовому договорі тарифна ставка, посадовий (місячного) оклад)

- розрахунок середньоденної заробітної плати.

- визначення середнього заробітку за період мобілізації за робочі дні за графіком роботи працівника.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 105 затверджено механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької райдержадміністрації здійснює виплати зазначених компенсацій на підставі поданого  звіту про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 1 зазначеної постанови.

Звільнення працівника у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації та/або невиплата середньої заробітної плати є порушенням законодавства про працю і тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством (кримінальну, адміністративну та дисциплінарну).

Всі працівники, які були звільнені з роботи на підставі пункту 3 статті 36 КЗпП України у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, мають бути поновлені роботодавцем на роботі у зв'язку із набуттям чинності Закону №1275. Поновлення на роботі здійснюється шляхом скасування наказу про звільнення, внесення відповідного запису до трудової книжки (за її наявності на підприємстві, в установі, організації) та особової справи (особової картки) працівника. Про факт скасування наказу про звільнення роботодавець зобов'язаний повідомити працівника шляхом направлення йому за місцем реєстрації (фактичного проживання) листа із долученням копії наказу. Також можливе поновлення в судовому порядку з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу (ст. 235 КЗпПУ).  Починаючи з дати звільнення працівнику має бути нарахована середня заробітна плата без нарахування податків та єдиного соціального внеску. У табелі обліку використання робочого часу дні відсутності працівника мають бути проставлені відміткою ІН (код 22).

Якщо при звільненні працівникові була нарахована і виплачена компенсація за невикористану відпустку, виплата вихідної допомоги (в разі якщо умовами колективного договору передбачена, на підставі пункту 3 статті 36 КЗпП України) необхідно провести відповідний перерахунок, оскільки трудові відносини тривають, а виплата компенсації за всі дні невикористаної відпустки можлива виключно у випадку звільнення працівника (стаття 83 КЗпП України).

Якщо мобілізований працівник після закінчення проходження військової служби не вийшов на роботу, необхідно з’ясувати причини таких дій. За наявності взаємного бажання припинити трудові відносини варто скористатися правом звільнення за угодою сторін. Якщо працівник вирішить залишитися служити у Збройних Силах України надалі, можливо звільнити його за п. 3 ст. 36 КЗпПУ, але підставою такого звільнення буде не повістка з воєнкомату, а заява працівника з доказами того, що він вирішив продовжити військову службу. Не виключається також можливість розірвання трудового договору за бажанням працівника згідно зі ст. 38 КЗпПУ. Поки працівник буде відсутнім на роботі, його необхідно табелювати як такого, що пропускає роботу, не нараховуючи заробітну плату.

Трудовий договір у разі смерті мобілізованого працівника підлягає припиненню, але звільнення з роботи при цьому не відбувається. Підставою для прийняття відповідного наказу є свідоцтво про смерть, видане державним органом реєстрації актів цивільного стану. Трудова книжка померлого працівника видається на руки його найближчим родичам під розписку або надсилається поштою на їх вимогу.

У разі зникнення працівника під час проходження військової служби він може бути визнаний у законодавчо встановленому порядку безвісно відсутнім або оголошений померлим.

При надходженні звернень працівників, звільнених на підставі пункту 3 статті 36 КЗпП України під час мобілізації, проводиться  позапланова перевірка і у разі виявлення порушень  вживаються заходи в межах повноважень щодо усунення порушень та проводиться притягнення до відповідальності винних посадових осіб.

Якщо роботодавець заключає трудові відносини з особами, які працевлаштовуються на місце мобілізованих працівників укладається строковий трудовий договір, що відповідає вимогам ст. 23 КЗпПУ. Саме необхідність збереження робочого місця мобілізованого працівника виступає умовою укладення такого договору. При цьому в наказі про прийняття на роботу має бути зазначено, що працівник зараховується на період проходження іншим працівником військової служби під час мобілізації, на особливий період.

Вінницька районна державна адміністрація

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International. Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові зазначення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт Вінницької райдержадміністрації www.vinrda.gov.ua.